Auksinės grandinėlės: viskas, ką reikia žinoti apie jų priežiūrą

auksines grandinelesAuksinės grandinėlės – papuošalas, tinkantis tiek kiekvienai dienai, tiek išskirtinėms progoms; tiek jaunai merginai, tiek vyresnio amžiaus damai; tiek įprastus papuošalui dievinančiai, tiek prabangos negalinčiai atsisakyti. Tačiau įsigyti  ir nuolat nešioti auksinę grandinėlę, tai dar ne viskas – atminkite, jog toks papuošalas turi būti tinkamai prižiūrimas. Tinkama priežiūra turi labai didelę reikšmę- tik tuo atveju, jei tinkamai prižiūrėsite, auksinės grandinėlės tarnaus ilgai. Vis dėlto, būtina konstatuoti faktą, jog tikrai ne visos auksinių grandinėlių savininkės turi reikiamas žinias kaip tinkamai prižiūrėti šiuos papuošalus. Akivaizdu, jog tokią padėtį yra būtina kuo greičiau taisyti. Taigi, nepraleiskite progos sužinoti auksinių grandinėlių priežiūros ypatumų.

Auksinės grandinėlės yra vienas iš tų papuošalų, kurio nereikėtų dėvėti sportuojant. Intensyvaus sporto metu tikrai neišvengsite prakaito lašelių, tuo tarpu dėl pastarojo jūsų auksinė grandinėlė pakeis spalvą – patamsės. Žinoma, nieko blogo, jai nenutiks, jei vieną ar kelis kartu treniruositės su šiuo papuošalo ant savo kaklo, tačiau, jei taip elgsitės nuolat, tokiu atveju nenustebkite vieną dieną pamatę, jog jūsų turima auksinė grandinėlė nei iš tolo nebeprimena tos, kurią pirkote. Tokio papuošalo dėvėti nereikėtų ir tuo atveju, jei susiruošėte paplaukioti baseine – jo vandenyje esantis chloras pažeis papuošalo paviršių.

Karštomis vasaros dienomis dailiosios lyties atstovės dažnai mėgsta atgaivinti rankų, veido bei dekoltė sritį specialiais purškikliais. Stop! To daryti tikrai nevalia, jei ant jūsų kaklo kabo auksinė grandinėlė – purškikliuose esančios medžiagos gali pažeisti papuošalą. Taigi, malonia šių priemonių teikiama vėsa reikėtų mėgautis tik tuo  metu, kai nedėvite auksinės grandinėlės.

Kuo ilgesnę auksinę grandinėlę turite, tuo labiau verta skirti dėmesio ir jos laikymo sąlygos. Tokio pobūdžio dirbinius geriausiai ant papuošalams skirtų medelių – tokiu būdu būsite tikros, jog papuošalas nesusivys, išvengsite mazgų, susipynimų, kurie, savaime suprantama, gali pakenkti papuošalo būklei.

Kaip matyti, auksinės grandinėlės priežiūros taisyklių yra ne tiek jau ir mažai. Belieka tik pridurti, kad kuo stropiau jų laikysitės, tuo geresnė bus priežiūra, o kuo geriau prižiūrėsite papuošalą, tuo ilgiau jis jums tarnaus.

Papuošalų priežiūra

Kiekvienas vertingas papuošalas gali tapti tikra šeimos relikvija, perduodama iš kartos į kartą. Juk iš vertingų medžiagų pagaminti auskarai ar apyrankė dailiai tiks ir močiutei, ir anūkei. O, kad papuošalas tarnautų ilgai ir visada išliktų kaip naujas – būtina juo tinkamai rūpintis.

Viena pagrindinių priemonių, kuo ilgiau išlaikyti papuošalus tvarkingus – visada, kai tik nedėvite, laikyti juos tinkamai: kiekvieną savo dėžutėje, atskirtą nuo kitų papuošalų, toliau nuo tiesioginių saulės spindulių. Taip dirbinys ilgiau išlaikys savo puikią išvaizdą. Taip pat nepatariama papuošalus laikyti ir vonios kambaryje, nes ten nuolat tvyranti drėgmė ilgainiui papuošalams kenks.

Daugiausiai priežiūros reikalauja sidabro dirbiniai, mat jie, kontaktuodami su oru ir drėgme, yra itin linkę oksiduotis (arba paprasčiau tariant – pajuoduoti). Tačiau net ir labiausiai oksiduotą sidabro gaminį nesunkiai per trumpą laiką galima atnaujinti. Pati paprasčiausia ir lengviausiai naudojama priemonė –servetėlės, skirtos sidabrui valyti. Jos yra impregnuotos specialiu skysčiu ir užtenka lengvai papuošalą pavalyti – visos apnašos netrukus dings. Beje, šiauštas sidabras oksiduojasi žymiau lėčiau, nei lygus.

Stipriau oksiduotiems papuošalams naudoti galima specialų sidabro valymo skystį, į kurį juvelyrinį dirbinį užtenka pamerkti kelioms sekundėms (ne ilgiau kaip 3-5 sek.), tada iš karto ištraukti ir kruopščiai nuplauti po tekančiu vandeniu. Vis dėlto šiuo skysčiu piknaudžiauti nepatariame, nes dažniau naudojant ar dirbinį jame palaikius ilgiau nei rekomenduojama – galima tiesiog pakenkti papuošalui.

Taip pat papuošalus prižiūrėti vertėtų nuolat, nelaukiant kol jis taps labai oksiduotas. Tada tikrai užteks lengvai pavalyti servetėle. Taip pat svarbu paminėti, kad prasidėjus papuošalo oksidacijos procesą galite pastebėti ankščiau, nei manote, mat pirmiausiai jis įgyja gelsvą atspalvį, o tik vėliau ima juoduoti.

Auksinių papuošalų priežiūra paprastesnė, nes auksas natūraliai lėčiau oksiduojasi, jis yra atsparesnis aplinkos poveikiui. Priežiūrai rekomenduojamos panašios priemonės kaip ir sidabrui – specialios aukso valymui skirtos servetėlės bei skystis. Beje, auksui itin kenkia chloruotas vanduo, tad maudantis baseine, auksinius papuošalus reikėtų nusiimti, antraip jie netrukus praras savo blizgesį.

O štai įvairūs kristalai nėra reiklūs – juos užtenka pavalyti natūralaus pluošto servetėle, tačiau laikymui reikia skirti daugiau dėmesio, nes galima juos lengvai sudaužyti. Geriausiai papuošalus su kristalais laikyti specialiuose paminkštintuose maišeliuose arba paminkštintose dėžutėse. Kad ir kaip dailiai atrodo žėrintys kristalai ant tualetinio stalelio – taip labai lengvai galima užkliudyti ir numesti ant žemės.

Dažnai galima perskaityti ir įvairių liaudyje naudojamų priemonių papuošalams valyti, pavyzdžiui, patariama jau pajuodavusį sidabrinį žiedą ar kitą papuošalą gerai nušveisti su dantų šepetėliu ir pasta. Tačiau šveitimas šiurkščiu šepetėliu, gali pažeisti paviršių, o dantų pastoje esančios medžiagos – gali ilgainiui kenkti metalui. Taip pat galima rasti pačių įvairiausių ir netikėčiausių patarimų, kaip kad valyti su rūgpieniu, soda ar pamirkyti saldžiame vandenyje. Tačiau tokiais patarimais verčiau nesinaudoti, jie gali padėti, tačiau suteiks tik trumpalaikį efektą. Ir gali sugadinti papuošalą negrįžtamai. Visada verta pasikliauti tik profesionaliomis priemonėmis. Beje, įsigiję papuošalą mūsų „Meno kvadrato“ galerijoje – bet kada galite jį mums atnešti, ir mes jį atnaujinsime.

Labai svarbu nusiimti papuošalus dirbant sunkius fizinius darbus, naudojant chemines priemones ar skalbiant. Nusiimti užtruksite keletą sekundžių, tačiau išvengsite nereikalingo vertingų metalų kontakto su vandeniu bei kitomis kenksmingomis medžiagomis ir taip ilgiau išsaugosite juos kaip naujus. Atidžiau reikėtų naudoti kvepalus, kvėpintis geriausiai prieš dedantis papuošalą, o prieš tepantis rankas kremu – patariama nusiimti žiedus. Nepatariama papuošalų dėvėti ir sportuojant, nes nuo šilumos bei prakaito gali itin paspartėti oksidacijos procesas.

Net ir pats brangiausias bei vertingiausias papuošalas neilgai truks prarasti savo žavesį, jei juo bus rūpinamasi netinkamai. O užtenka nedaug: tinkamai, tvarkingai laikyti papuošalus, nuvalyti vos atsiradus pirmiesiems oksidacijos proceso požymiams – ir jūsų papuošalu dėžutė visada išliks kaip nauja