Kas yra pelėsis? Pelėsis – tai grybelis, kuris gali augti ant sienų, lubų ir kitų akytų paviršių. Augdamas ant šių paviršių jis sudaro sporas, kurios patenka į orą. Šios sporos iki dviejų savaičių sklando ore, kol patenka ant dirvožemyje augančio daikto. Iš ten pelėsis perima valdymą ir sukuria savo nematomą gyvavimo ciklą. Rezultatas – pelėsis jūsų namuose! Nors pelėsis paprastai nesukelia kosulio ar blogos savijautos, jis gali sukelti įvairių problemų, pvz: – nemalonaus kvapo pelėsis – sienų poros, kuriose kaupiasi drėgmė ir anglies dioksidas – pavojingas grybelio, vadinamo pelėsiu, augimas Pelėsis yra ne tik senuose namuose ar apleistuose pastatuose. Iš tikrųjų pelėsis dažniau aptinkamas namuose, kuriuose yra kitų drėgmės problemų, pavyzdžiui, nesandarūs stogai, blogai izoliuotos sienos arba prastas drenažas. Nors dauguma pelėsių auga atokiau nuo drėgmės ar drėgmės šaltinio, kai kurie pelėsiai auga plyšiuose ir įtrūkimuose, jei juose yra drėgmės. Tai reiškia, kad, nesvarbu, kur gyvenate, pelėsis jus gali aplankyti dažniau nei kitus – net jei neturite jokių drėgmės problemų!
- https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/11/mini-rekuperatorius-lunos-ego/
- https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/2/sieninis-mini-rekuperatorius-lunos-e2/36/
- https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/13/ventiliatorius-lunos-silvento-ec/36/
Kas gali sukelti pelėsį namuose?
Taigi, turite visiškai naują, baigtą statyti namą, kuriame jau galima gyventi. Tačiau pastebėjote, kad sienos, laiptai ir net užuolaidos pradėjo kvepėti pelėsiu. Maža to, kvapas vis stiprėja, nes dienos darosi vis šaltesnės. Jūsų nuojauta sako, kad tai problema, bet kas ją sukelia? Yra daugybė pelėsio atsiradimo namuose priežasčių ir būdų, kaip jo išvengti. Yra trys pagrindinės pelėsio rūšys: struktūrinis, vegetacinis ir mikologinis. Šiame vadove apžvelgsime dažniausiai pasitaikančias struktūrines pelėsio namuose priežastis.
Kaip sužinoti, ar jūsų namuose yra pelėsio
Pelėsis gali plisti oru, todėl jei manote, kad namuose yra pelėsio, apžiūrėkite dvi vietas – sienas ir lubas. Jei namuose pastebėjote pelėsių, pelėsių kvapą, problemos šaltinis gali būti sienos. Jei sienos yra vienintelė vieta, kurioje išlieka kvapas, tikėtina, kad ten yra pelėsio. Jei pelėsiu, pelėsiu aptrauktos sienos yra vienintelis jūsų pastebėtas pelėsio augimo požymis, tikriausiai galima daryti prielaidą, kad namuose yra daugiau pelėsio. Tačiau jei apipelijusios, pelėsiu apaugusios sienos yra tik ledkalnio viršūnė, galbūt norėsite imtis veiksmų. Jei namuose tvyrantis kvapas yra pernelyg stiprus ir negalite jo atsikratyti, verta kreiptis į specialistus.
Kaip atsikratyti pelėsio namuose
Nors pelėsį namuose gali būti sunku išspręsti, yra keletas patikrintų žingsnių, kurių galima imtis. Turėsite būti kantrūs ir atkaklūs, tačiau, jei šiek tiek pasiseks, galėsite atsikratyti pelėsio namuose. Išmatuokite ir išvalykite grindis, sienas, grindjuostes ir pagrindo sluoksnius, kad pašalintumėte bet kokius izoliacijos pėdsakus Drėgnu skudurėliu nuvalykite prietaisus ir palanges, kad pašalintumėte drėgmės perteklių Pabarstykite namus soda, kad neutralizuotumėte anglies dioksido perteklių. Nenaudokite vandens minkštiklių, nes vandens judėjimas gali išstumti pelėsio sėklas ir padidinti jo augimo tikimybę. senoms dėmėms pašalinti ir sienoms, luboms bei grindjuostėms valyti naudokite švelnų, neabrazyvinį valiklį, pavyzdžiui, baliklį, amoniaką arba actą. Naudokite natūralų, ekologišką namų valiklį, kad atsikratytumėte sienų kvapo ir drėgmės pertekliaus naudokite netoksišką priemonę, kad išvengtumėte pelėsio augimo Sausus, medinius ar akmeninius dažus tepkite neriebiu, vandens pagrindu pagamintu dažų kondicionieriumi, kad jie netaptų vandens liūdesiu Nuvalykite virtuvės stalviršius ir virykles minkšta švaria šluoste, kad pašalintumėte aliejaus ar riebalų perteklių Jei jūsų namas pastatytas iki 1920 m., yra tikimybė, kad pamatai yra iš neapdoroto akmens. Jei jūsų namo pamatai yra akmeniniai, galbūt norėsite pasikviesti profesionalą, kad jis papildomai apsaugotų jūsų namą nuo užliejimo vandeniu.
Geri, blogi ir negražūs pelėsio augimo požymiai
Nors pelėsio kvapas nėra malonus, jo poveikis yra kur kas mažiau kenksmingas, nei atrodo. Daugelis žmonių galvoja, kad pelėsiu apaugusios sienos – tai tik kvapas, tačiau iš tiesų pelėsis gali padaryti žalos jūsų namams. Jei pelėsis nekontroliuojamas, laikui bėgant jis gali pažeisti jūsų sienas, lubas ir grindis, todėl jos gali atrodyti senos ir pavargusios. Be to, dėl jų jūsų namuose gali būti blogiau kvėpuoti ir jie gali būti pavojingi juose gyvenantiems žmonėms. Pelėsis yra natūraliai atsirandantis gyvas organizmas. Todėl pelėsių nederėtų gniuždyti, šveisti ar šveisti prieš pelėsius. Jei nesate tikri, ar pelėsį reikėtų gniuždyti, įdėkite jį į stiklinę vandens. Jei jis nenuskęsta, tikėtina, kad tai nėra problema.