Stalo teniso istorija: nuo mėgėjiško žaidimo į profesionalią sporto areną

stalo_teniso_stalasStalo tenisas — linksmas ir įdomus žaidimas. Pasirodo, jis atsirado gana seniai, net prieš 136 metus. Šis unikalus žaidimas sugalvotas Didžiojoje Britanijoje. Dabartinis žaidimo pavidalas įtvirtintas 1900 metais. JAV stalo tenisas dėl kamuoliuko skleidžiamo garso pavadintas „ping – pong“, Europoje vadinamas tiesiog stalo tenisu. Žaidimui reikalingi keli pagrindiniai elementai: stalo teniso stalas, tinklelis, raketės ir kamuoliukas.

Stalo teniso stalas yra stačiakampio formos, žaidimas žaidžiamas ant viršutinės stalo dalies. Stalo teniso paviršius gaminamas iš įvairių medžiagų, svarbu, kad ji užtikrintų vienodą kamuoliuko atšokimą. Stalo teniso stalas dažniausiai būna tamsiai mėlynos arba žalios spalvos su balta šonine liniją, kurios plotis 2 cm. stalo paviršius padalintas į dvi lygias dalis vertikaliu tinkleliu. Dar vienas svarbus elementas — kamuoliukas. Jis privalo būti apvalus iki 40 mm. skersmens ir sverti apie 3 gramus (tikslus svoris 2,7 gramo). Dažniausiai žaidžiama su baltos arba oranžinės spalvos kamuoliukais. Stalo teniso žaidimas neįsivaizduojamas be stalo teniso raketės. Raketės gaminamos įvairaus dydžio ir svorio. Svarbiausias dalykas, kad stalo teniso raketės pagrindas būtų lygus ir kietas. Tam, kad raketės ir kamuoliuko sukibimas būtų geresnis, raketės pagrindas padengiamas specialia guma.

Stalo teniso žaidimas prasideda nuo padavimo. Aukštyn vertikaliai iš ištiestos rankos pametamas kamuoliukas paduodamas iš už galinės stalo linijos arba menamo jos tęsinio. Tam, kad padavimas būtų užskaitytas, kamuoliukas turi būti išmestas bent į 16 cm aukštį. Paduodamas kamuoliukas pirmiausia turi atsimušti į paduodančiojo stalo pusę, peršokti tinklelį ir atsimušti į priešininko stalo pusę. Jei kamuoliukas paliečia tinklelį ir nukrenta ant stalo, padavimas kartojamas. Padavimai atliekami kas du taškus, žaidžiant iki 11 taškų. Stalo tenisas laimimas, kai vienas iš žaidėjų surenka 11 taškų. Jei atsitinka taip, kad žaidimas baigiasi lygiosiomis, žaidžiama toliau, kol kas nors įsiveržia į priekį dviem taškais. Po kiekvieno sužaisto seto žaidėjai privalo pasikeisti stalo pusėmis.

Iš pradžių stalo tenisas buvo tik mėgėjiškas žaidimas. Palaipsniui jis tapo profesionalia sporto šaka. 1926 metais buvo įsteigta tarptautinė stalo teniso federacija ir surengtas stalo teniso čempionatas. Dabar stalo tenisas labai populiarus visame pasaulyje.