Galimybė pasiskinti savomis rankomis užaugintų vaisių, daržvių ar uogų – naudinga keliais aspektais. Visų pirma tu žinai, jog šviežių daržovių salotos – tikrai ekologiškos, o ne, dėl augalų dydžio bei išvaizdos savybių gerinimo, apipurkštos chemija, toli gražu nepriduodančia sveikatos valgantiesiems. Svarbu ir praktiškumo aspektas: žvelgiant į aukštumas pasiekusias daržovių ir vaisių kainas turguose bei parduotuvių lentynose, akivaizdu, jog daržininkystė tikrai gali padėti sutaupyti (aišku, neįskaičiuojant šiai veiklai skirto laiko bei įdėtų pastangų). Negana to, nemažai daliai asmenų galimybė dalyvauti kūrimo procese “nuo sėklos iki vaisiaus” bei galimybė pasidalinti su kitais savo darbo rezultatais yra neįkainojama ir itin patraukli. Ir nekalbama vien apie pagyvenusius žmones: vis daugiau jaunų asmenų “grįžta prie žagrės”. Juk ekologija – “ant bangos”! Tačiau, norint, jog ši veikla būtų ne tik mėgavimasis procesu, bet ir atneštų apčiuopiamus rezultatus, būtinos pakankamos žinios bei reikiama įranga. Šiltnamiai bei jų pasirinkimas – viena iš aktualiausių temų.
Vyresnės kartos atstovams šiltnamių įrengimas ir priežiūra, atrodo, buvo savaime suprantamas dalykas, nekeliantis papildomų klausimų. Tuo tarpu šiandien, prieš pirmąją pažintį su šiuo statiniu, vyksta teorinis pasirengimas. Tikėtina, jog tai įtakoja ne tik didesnis mūsų atotrūkis nuo žemės ūkio, bet ir platesnis pasirinkimas, kokie gali būti šiltnamiai, kokia papildomų įranga prieinama ir panašiai. Atsakymai į keletą populiariausių klausimų – šiame straipsnyje.
Medžiagos
Šiltnamių dengimas plėvele – vis dar populiarus, tačiau toli gražu ne vienintelis pasirinkimas. Jei nusprendžiama rinktis pastarąją, rekomenduojama taupyti protingai: pasirinkus pačią pigiausią ploną plėvelę, nuolat gali tekti pastarąją lopyti. Rinkitės ne tik pakankamo storio, bet ir atsparią ultravioletiniams spinduliams. Plastikinė danga (polikarbonatas) – patogus ir praktiškas pasirinkimas. Plastikas yra lengvas, tad nereikalauja itin tvirtos konstrukcijos, o šiltnamis lengvai įšyla. Stiklo danga – brangi, tačiau ilgaamžė (pasirinkus kokybišką stiklą bei tinkamą vietą šiltnamiui).
Šiltnamio vieta
Pagrindinė taisyklė: šiltnamiai turėtų būti įrengiami atsižvelgiant į ten augsiančių augalų poreikius. Įdealiausia, kai įėjimas būna pietinėje, o galas – šiaurinėje pusėse. Tokiu principu įrengtame šiltnamyje augalai gauna pakankamai rytinės bei pietinės saulės ir karštą vasaros dienos “neperkepa”. Jei yra reikiamos sąlygos, šiltamio siena gali remtis į kitą pastatą: naktį pastarojo spinduliuojama šiluma išnaudojama augalų augimui. Jei planuojama naudoti laistymo įrangą, už šiltnamio reikia palikti vietos jos įrengimui.
Šiltnamio dydis
Kuo didesnis šiltnamis, tuo daugiau medžiagų reikia jo įrengimui. Kita vertus, didesni šiltnamiai reiškia daugiau erdvės ten pasodintiems augalams bei galimybei auginti skirtingas rūšis ir atsižvelgti į pastarųjų poreikius: net ir patiems populiariausiems šiltnamių gyventojams – agurkams ir pomidorams – reikalingos skirtingos augimo sąlygos. Renkantis šiltnamio dydį svarbu ir jūsų poreikiai: vieni puoselėja grandiozinius konservavimo planus žiemai, tuo tarpu kiti mąsto tik apie galimybę turėti šviežių vaisių ir daržovių valgymui.
Papildoma šiltnamių įranga
Patys šiltamiai pomidorų “ant lėkštutės” nepateiks – rezultatai priklausys nuo įdėto darbo. Visgi šiandien siūloma papildoma įranga būtinų atlikti darbų sąrašą gerokai palengvina: jei šiltnamis nėra vienkartinė užgaida, derėtų pasvarstyti apie investicijas į automatinę/pusiau automatinę šildymo bei vėdinimo įrangas. Pastarosios reaguoja į drėgmės bei temperatūros pokyčius šiltnamyje: per karšta – atveria vėdinimo angas, šalta – užveria, sausa – palaisto. Žodžiu, atlieka tai, ką kitu atveju turėtų padaryti pats šiltnamio savininkas.